W tej części kilka kolejnych miejsc, które udało nam się zobaczyć w Mińsku.

Biblioteka Narodowa Białorusi znajduje się ok 8 km od centrum miasta. Jest ona jedną z największych i najbardziej niezwykłych bibliotek świata. Znajduje się w niej największy zbiór białoruskich materiałów drukowanych, a także trzecia na świecie co do wielkości kolekcja książek w języku rosyjskim. Jednak rozpoznawalna jest głównie ze względu na swój wygląd. Budynek ma kształt „diamentu”. W jednej z wież znajduje się taras widokowy, niestety ze względu na długą kolejkę zrezygnowaliśmy z wjechania i obejrzenia panoramy Mińska.

 

 

Jeśli ktoś przyjedzie do Mińska koleją to po wyjściu z dworca przywita go tzw. Brama do Miasta. Są to dwa wieżowce usytuowane po przeciwnej stronie ulicy. W pobliżu znajduje się również  dworzec autobusowy.

 

 

Poniżej dawny kościół benedyktynek. Znajduje się on w części Mińska zwanej Górnym Miastem.

 

 

Odwiedziliśmy również jeden z miejskich parków. Był to akurat dzień rozpoczęcia mistrzostw i dało się zauważyć zwiększoną ilość służb mundurowych na mieście. Rozstawiali barierki ochronne itd. Pytając czy coś się dzieje, nie udało nam się jednak uzyskać żadnej konkretnej odpowiedzi. Najśmieszniejszy był jeden z kadetów, który stwierdził, że „pilnują aby nikt nie podeptał trawy”.

 

 

Postanowiliśmy  zobaczyć również Cmentarz Kawaleryjski w Mińsku. Jest to zabytkowy rzymskokatolicki cmentarz. Chowano na nim ofiary terroru sowieckiego. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1808 r.

 

 

Mińsk Bardzo ładnie prezentuje się w nocy. Niestety, wieczorem kiedy miałem akurat ze sobą aparat, padał deszcz. Poza tym wieczorami kosztowaliśmy procentowych specjałów Białorusi, a to nie sprzyja robieniu zdjęć. Z tego powodu nie mam zbyt wielu ciekawych wieczornych fotek.

Na pierwszym kadrze siedziba KGB. 

 

I jeszcze na koniec dwa zdjęcia. Sprzedawca gałązek przed łaźnią i mój faworyt ogrodnik 😉