Na zwiedzenie dwóch pozostałych wysp Malty postanowiliśmy przeznaczyć dwa dni. Jeden dzień na zwiedzenie Gozo, a drugi na plażowanie w zatoce Blue Lagoon na  Comino. 

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich. Leży ok 6 km na północny zachód od Malty. Najwygodniej dostać się tam promem, który wypływa z Cirkewwy. Natomiast do Cirkewwy dostać się można autobusem numer 222.

Po dopłynięciu do portu na Gozo w miejscowości Mgarr udaliśmy się na przystanek największego przewoźnika po atrakcjach Malty i Gozo tj. Maltasightseeing. Wybraliśmy zwiedzanie autobusem typu Hop On – Hop Off. Bilety na ten rodzaj przejazdu po Gozo kupiliśmy od Polaka spotkanego jeszcze w Cirkewwie. Pracował on dla tego operatora i zaczepił nas kiedy czekaliśmy na prom. Nie pamiętam dokładnej ceny, ale było to kilka Euro taniej niż w cenniku. Bilet na autobus Hop On – Hop Off pozwala zwiedzić najciekawsze miejsca wyspy. Autobus podjeżdża  do danego punktu, a turyści wysiadają zwiedzić to miejsce. Autobus czeka kilka minut i zabiera chętnych na dalszą podróż. Można też zostać w danym miejscu i kontynuować podróż później jednym z następnych autobusów. W autobusach otrzymuje się również słuchawki do audio przewodnika dostępnego w jęz. polskim.

Szczegółowa ulotka przewoźnika, bardzo pomocna przy samodzielnym organizowaniu podróży, znajduje się w tym linku  www.maltasightseeing.com

 

 

Pierwszym miejscem, przy którym wysiedliśmy była Ramla Bay. Piaszczysta plaża i zatoka znane są ze względu na nietypową czerwonawą barwię piasku, dlatego plaża ta zawdzięcza swoją maltańską nazwę Ramla il-Ħamra (Plaża Czerwonego Piasku). Spędziliśmy tu kilka godzin. Wykąpaliśmy się, oraz poleżeliśmy na plaży.

Nad zatoką znajduje się również punkt widokowy, z którego rozciąga się bardzo łady widok na Ramla Bay. Wszystkie autobusy robią krótką ok 15 min przerwę w pobliży tego punktu widokowego.

 

 

Moim zdaniem jeden dzień na zwiedzenie całego Gozo to zdecydowanie za krótko. Z tego powodu nie wysiadaliśmy na wszystkich przystankach. Drugim miejscem, które chcieliśmy zobaczyć to Azure Window. Jeśli ktoś jest, podobnie jak ja, fanem serialu Gra o Tron od razu skojarzy to miejsce z weselem Khala Drogo i Daenerys Targaryen. A więc kilka zdjeć z Wesela 😉

 

got 4

 

Jeżdżąc po wyspie przejeżdżaliśmy w pobliżu kilku innych ciekawych miejsc takich jak: Rabat czyli stolica wyspy, Sanktuarium Ta’ Pintu i kilka innych.

Poniżej kilka moim zdaniem ciekawszych zdjęć z Gozo.

 

 

Pod koniec dnia wróciliśmy do Portu w Mgarr i kupiliśmy bilety na prom do Cirkewwy. Płaciliśmy jedynie za bilet powrotny, prom na Gozo był darmowy lub po prostu opłata była policzona w jednym bilecie. Nie wiem czy jest tak zawsze czy wiązało się to z remontem portu w Cirkewwie. Koszt promu na Gozo w dwie strony wyniósł nas 4,65 Euro/os.

 

 

Na zwiedzanie wyspy Comino przeznaczyliśmy również cały dzień. Jest to trzecia co do wielkości i jednocześnie najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich. Położona jest pomiędzy Maltą a Gozo.

Plan był prosty. Cały dzień leżymy na plaży i kąpiemy się w morzu. Blue Lagoon, na którą przypłynęliśmy małym statkiem turystycznym z Cirkiewwy, uznawane jest za najładniejszą plażę na całej Malcie. Znakomicie nadaje się do plażowania. Tak naprawdę nie ma na niej nic więcej ciekawego do oglądania. Koszt przypłynięcia na Comino to w naszym przypadku 8 Euro za osobę.

 

 

W galerii znajduje się jeszcze więcej zdjęć z Gozo i Comino.

GALERIA