Malta – wyspy Gozo i Comino

Na zwiedzenie dwóch pozostałych wysp Malty postanowiliśmy przeznaczyć dwa dni. Jeden dzień na zwiedzenie Gozo, a drugi na plażowanie w zatoce Blue Lagoon na  Comino. 

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich. Leży ok 6 km na północny zachód od Malty. Najwygodniej dostać się tam promem, który wypływa z Cirkewwy. Natomiast do Cirkewwy dostać się można autobusem numer 222.

Po dopłynięciu do portu na Gozo w miejscowości Mgarr udaliśmy się na przystanek największego przewoźnika po atrakcjach Malty i Gozo tj. Maltasightseeing. Wybraliśmy zwiedzanie autobusem typu Hop On – Hop Off. Bilety na ten rodzaj przejazdu po Gozo kupiliśmy od Polaka spotkanego jeszcze w Cirkewwie. Pracował on dla tego operatora i zaczepił nas kiedy czekaliśmy na prom. Nie pamiętam dokładnej ceny, ale było to kilka Euro taniej niż w cenniku. Bilet na autobus Hop On – Hop Off pozwala zwiedzić najciekawsze miejsca wyspy. Autobus podjeżdża  do danego punktu, a turyści wysiadają zwiedzić to miejsce. Autobus czeka kilka minut i zabiera chętnych na dalszą podróż. Można też zostać w danym miejscu i kontynuować podróż później jednym z następnych autobusów. W autobusach otrzymuje się również słuchawki do audio przewodnika dostępnego w jęz. polskim.

Szczegółowa ulotka przewoźnika, bardzo pomocna przy samodzielnym organizowaniu podróży, znajduje się w tym linku  www.maltasightseeing.com

 

 

Pierwszym miejscem, przy którym wysiedliśmy była Ramla Bay. Piaszczysta plaża i zatoka znane są ze względu na nietypową czerwonawą barwię piasku, dlatego plaża ta zawdzięcza swoją maltańską nazwę Ramla il-Ħamra (Plaża Czerwonego Piasku). Spędziliśmy tu kilka godzin. Wykąpaliśmy się, oraz poleżeliśmy na plaży.

Nad zatoką znajduje się również punkt widokowy, z którego rozciąga się bardzo łady widok na Ramla Bay. Wszystkie autobusy robią krótką ok 15 min przerwę w pobliży tego punktu widokowego.

 

 

Moim zdaniem jeden dzień na zwiedzenie całego Gozo to zdecydowanie za krótko. Z tego powodu nie wysiadaliśmy na wszystkich przystankach. Drugim miejscem, które chcieliśmy zobaczyć to Azure Window. Jeśli ktoś jest, podobnie jak ja, fanem serialu Gra o Tron od razu skojarzy to miejsce z weselem Khala Drogo i Daenerys Targaryen. A więc kilka zdjeć z Wesela 😉

 

got 4

 

Jeżdżąc po wyspie przejeżdżaliśmy w pobliżu kilku innych ciekawych miejsc takich jak: Rabat czyli stolica wyspy, Sanktuarium Ta’ Pintu i kilka innych.

Poniżej kilka moim zdaniem ciekawszych zdjęć z Gozo.

 

 

Pod koniec dnia wróciliśmy do Portu w Mgarr i kupiliśmy bilety na prom do Cirkewwy. Płaciliśmy jedynie za bilet powrotny, prom na Gozo był darmowy lub po prostu opłata była policzona w jednym bilecie. Nie wiem czy jest tak zawsze czy wiązało się to z remontem portu w Cirkewwie. Koszt promu na Gozo w dwie strony wyniósł nas 4,65 Euro/os.

 

 

Na zwiedzanie wyspy Comino przeznaczyliśmy również cały dzień. Jest to trzecia co do wielkości i jednocześnie najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich. Położona jest pomiędzy Maltą a Gozo.

Plan był prosty. Cały dzień leżymy na plaży i kąpiemy się w morzu. Blue Lagoon, na którą przypłynęliśmy małym statkiem turystycznym z Cirkiewwy, uznawane jest za najładniejszą plażę na całej Malcie. Znakomicie nadaje się do plażowania. Tak naprawdę nie ma na niej nic więcej ciekawego do oglądania. Koszt przypłynięcia na Comino to w naszym przypadku 8 Euro za osobę.

 

 

W galerii znajduje się jeszcze więcej zdjęć z Gozo i Comino.

GALERIA

3 thoughts on “Malta – wyspy Gozo i Comino

  1. Pingback: Malta (1/5) – Bugibba | szkoda-czasu.plszkoda-czasu.pl

  2. Świetne zdjęcia! Jedyne co mi przeszkadzało na Malcie to te tłumy, gdzie trudno było uchwycić jakiś kadr bez tłumu innych mi podobnych 😀 Mimo wszystko przyjemna to dość wyspa. Dzięki za Twój punkt widzenia… Jakby kogoś ciekawiły fajne miejsca, bez tłumów to pozwolę sobie podesłać namiar. Myślę, że komuś takie informacje także mogą się przydać http://kolemsietoczy.pl/malta-gozo-ciekawe-miejsca-co-warto-zobaczyc-porady-informacje/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *