Barcelona Gaudi

Barcelona nieodłącznie kojarzy się z Gaudim. Naszym celem było zobaczenie 4 jego najbardziej znanych dzieł. Sagrada Familia, Casa Batllo i Casa Mila oraz Park Guell. Pierwsze 3 położone są dość blisko siebie i można obejrzeć je spacerując z jednego do drugiego. Tak też zrobiliśmy. Moim zdaniem zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Sagrada Familia. Bezpośrednio przy bazylice znajduje się stacja metra. Można również rozpocząć spacer np. na Placu Katalońskim i spacerem ulicą Passiegn de Gracja kierować się w kierunku Casa Mila i Casa Batllo.

Wszystkie te zabytki można zwiedzić wewnątrz my jednak postanowiliśmy odwiedzić wewnątrz jedynie Sagrada Familia. Kolejki do kas z biletami potrafią być tutaj gigantyczne dlatego bilety kupiliśmy online na tej stronie

 

 

Ceny biletów online:

– Bazylika 15€
– Bazylika + wjazd na wieżę 19,5€
– bilet dla 5 miesięcznego dziecka 0€ (do 11 lat wstęp jest darmowy) jednak bilet trzeba za bookować.

Bilety nie muszą być wydrukowane. Kody kreskowy może zostać sczytany np. ze smartphone’a. Wejście dla osób z biletami kupionymi online znajduje się od strony „stawu”. Osoby kupujące bilety w kasach na miejscu wchodzą z drugiej strony bazyliki. W tym dniu w kolejce stało ok 40-50 os. Na moje oko max 20-25 min stania. Przy wejściu z biletami kupionymi online nie było żadnej kolejki.

 

 

Sagrada Familia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedza ją rocznie ok. 3 milionów turystów – jest to najliczniej odwiedzana atrakcja turystyczna w Hiszpanii. 

Budowa Świątyni rozpoczęła się w 1882 r., a planowane zakończenie prac przewidziano na lata 2026-2028. Pomimo tego, że nie jest ona jeszcze ukończona zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie wnętrze bazyliki. Osobiście kompletnie nie rozumiem pojawiających się na forach informacji, że nie warto wchodzić do środka. 

 

 

W trakcie zwiedzania wjechałem również na jedną z wież. Rozciąga się z niej bardzo łany widok na Barcelonę. Z wieży schodzi się wąskimi schodami. Podobno jest ich 400.

 

 

Casa Mila to kolejny punkt naszego zwiedzania. Wśród mieszkańców znana jako La Pedrera, co oznacza Kamieniołom. Budynek wygląda jak jeden duży blok skalny. Jej budowla została ukończona w 1912 roku i od początku wzbudzała negatywne emocje wśród mieszkańców Barcelony. Każdy indywidualnie powinien stwierdzić czy podoba mu się ten rodzaj architektury. Dla osób które planują zwiedzić ja wewnątrz polecam stronę na której można zamówić bilety online.

 

 

Casa Batllo znajduje się kilka kroków dalej. Jest to kolejne dzieło Gaudiego znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej.

 

 

Na zwiedzenie Parku Guell przeznaczyliśmy część kolejnego dnia. Park znajduje się poza centrum dlatego dojechaliśmy do stacji metra Lesseps i w kilka minut spacerem doszliśmy do ulicy Olot, przy której znajduje się główne wejście do Parku. Park posiada część płatną oraz darmową. Polecam zwiedzenie części płatnej ponieważ to w niej znajdują się główne elementy architektoniczne, z których słynie Park. Mapa Parku i więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej. Cena biletu kupowanego w kasie przy parku to 8€.

 

 

Pozostałe części relacji z wyjazdu do Barcelony :

– Barcelona, podróż za 0 zł
– Barcelona – wzgórze Montjuic i stadion CampNou
– klasztor Montseratt
– Bari Gotic, LaRambla, Barcelonetta i ich okolice (już niedługo)