Wzgórze Montjuic 

Wzgórze Montjuic mieliśmy na naszej liście atrakcji obowiązkowych podczas zwiedzania Barcelony. Dobrym sposobem, aby się tam dostać jest podróż kolejką linową, która łączy port ze wzgórzem. Zapewne widoki z gondolki na Barcelonę są piękne. Przed wyjazdem spotkałem się z kilkoma opiniami na forach, że obsługa może nie chcieć wpuścić nas do gondolki z dużym wózkiem dla dziecka, dlatego zdecydowaliśmy się wjechać na wzgórze autobusem miejskim. Na Montjuic można bezpośrednio wjechać autobusem miejskim numer 150 z Plaza de Espana. 

 

 

Zanim wsiedliśmy do autobusu, postanowiliśmy wjechać na punkt widokowy przy Plaza de Espana. Znajduje się on na górze Centrum handlowego przy samym placu. Wjazd windą, która znajduje się na zewnątrz budynku kosztuje kilka €. Jednak można tam wjechać za darmo windą znajdującą się wewnątrz centrum handlowego.

 

 

Na wzgórze wjechaliśmy autobusem, który jedzie przez cale Montjuic i dojeżdża na sam szczyt. Po drodze mijaliśmy obiekty Parku Olimpijskiego, gdzie odbywały się letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992r.

Przed wejściem na zamek znajdujący się na wzgórzu Montjuic musieliśmy kupić bilety. Kolejka nie była długa, już po kilku minutach udało nam się wejeść do środka. Koszt biletów to 5 € za osobę.

 

 

Z murów zamku można podziwiać panoramę miasta oraz piękny widok na port. Przy zamku znajdują się również stare działa wojskowe.  Pospacerowaliśmy tutaj chwilę, odpoczęliśmy, posiedzieliśmy na ławeczce i wróciliśmy do miasta. 

 

 

Stadion Camp Nou

Zapewne wszyscy fani piłki nożnej na świecie znają ten stadion. To na nim swoje mecze rozgrywa Duma Katalonii, czyli FC Barcelona. Kibicuję temu klubowi odkąd pamiętam czyli mniej więcej od finału Ligi Mistrzów w 1994r. kiedy Barcelona grała z AC Milan. Dlatego zwiedzenie stadionu było dla mnie jednym z głównych punktów wyjazdu.

Na stadion dojechaliśmy metrem. Wysiedliśmy na stacji Les Corts i doszliśmy pod stadion spacerem. W pobliżu stadionu znajduje się kilka stacji metra, więc można wysiąśc na dowolnej z nich np. Zona Universitària, Maria Cristina, Palau Reial; Collblanc.

 

 

Trybuny stadionu mogą pomieścić prawie 100 000 osób  czyniąc go największym piłkarskim stadionem w Europie. Jednak stadion z zewnątrz nie robi zbyt dużego wrażenia. Dopiero wewnątrz fani poczują jego magię. 

Oczywiście przed wejściem trzeba kupić bilety, które nie należą do tanich. Wejście kosztowało nas 23 € za osobę. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo. Zwiedzanie obejmuje klubowe muzeum, szatnię, stanowiska komentatorskie, pokój konferencyjny i klubowy sklep z pamiątkami, okolice ławek zawodników  rezerwowych i oczywiście trybuny. 

Mała ciekawostka. Pierwszy mecz na tym stadionie FC Barcelona rozegrała z Legią Warszawa (lub jak podają inne źródła z reprezentacją Warszawy, w której grali głównie zawodnicy Legii ).

 

Pozostałe części relacji z wyjazdu do Barcelony :

– Barcelona, podróż za 0 zł
– Barcelona, Gaudi
– klasztor Montseratt
– Bari Gotic, LaRambla, Barcelonetta i ich okolice (już niedługo)