Opuszczając Portimao na wybrzeżu Algarve, wiedzieliśmy, że czeka nas prawie 600 km do przejechania i około 5-6h podróży do Porto. Postanowiliśmy więc, że zwiedzimy po drodze Fatimę.

Fatima znajduje się pośrodku trasy między Portimao i Porto, do którego chcieliśmy dotrzeć. Osobiście uważam, że warto odwiedzić to miejsce. Dla osób wierzących będzie to obowiązkowy punkt wizyty w Portugalii, ale powinno się ono podobać każdemu.

Historia tego miejsca jest ciekawa. W 1917 troje pasterzy z Fatimy – Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos – ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał w 1930 te objawienia za cud. Już od roku 1927 przybywały do Fatimy zbiorowe pielgrzymki z innych krajów. W latach 1928–1953 w miejscu objawień wzniesiono bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, tam też jest pochowana trójka pastuszków. Każdego roku do Sanktuarium w Fatimie przybywa ponad 5 milionów pielgrzymów z całego świata i jest ono w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Portugalii.  

Objawień fatimskich było 6. Do mnie osobiście przemawia jeden z faktów odnośnie objawień.

Cytat z pierwszego objawienia „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz”

Oraz informacja odnośnie szóstego objawienia: 13 października 1917 miało miejsce ostatnie relacjonowane objawienie Matki Bożej trójce pasterzy z Fatimy, cud Słońca. Cud (tzw. taniec Słońca) był widziany przez 70.000 osób, wśród nich byli dziennikarze bardzo sceptyczni do objawień, którzy zostali zdumieni tym zjawiskiem. Dziennikarz Avelino de Almeida, z antyklerykalnego pisma O seculo, powtarzał wiele razy w swojej relacji: „Widziałem to… Widziałem to…”

W naszym obiektywie Fatima wygląda tak.

Bazylika matki boskiej różańcowej w Fatimie

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie – nazywany Nową Bazyliką

Kapilca objawień w Fatimie

Domy pastuszków (Casas dos Pastorinhos)

Znajdują się w pobliskiej wiosce Aljustrel oddalonej ok 3 km od Fatimy. Dojechaliśmy tam „ciuchcią” na kołach. Dla naszego synka sam ten przejazd był niemałą atrakcją.

Zapraszam do przeczytania pozostałych części relacji z Portugali:

– Portugalia cz.1 – Lizbona

Portugalia cz.2 – Plaże Algarve

– Portugalia cz. 4 – Porto